F E H É R G Á R D A

A FEHÉRGÁRDA a magyar parasztság szervezkedése volt a kommunista rendszer ellen 1948-1955 között. Ezt mutatta be egy kiállítás Székkutason a Falumúzeumban. Ennek az anyagát hivatott megőrizni és a közönség elé tárni ez a honlap.

BEFEJEZŐ GONDOLATOK

Többekben felmerül a kérdés, miért buktak le olyan hamar?

Ennek több oka is volt. Nem volt tapasztalatuk a szervezkedés titoktartásában. Túl nyíltan csinálták. Naivak is voltak. Nem tudták, hogy a nagyhatalmak felosztották egymás között Európa országait, és minket, Magyarországot a Szovjetuniónak ítéltek. Amikor megromlott a nagyhatalmak között az egyetértés, megindult a hidegháború. A Szabad Európa és az Amerika Hangja rádió adásain elkezdték a nyugati országok a lázítást, ígérgetést, és ezt hallgatva, hamis reményeket keltettek a magyar emberekben. Sokan elhitték. Bíztak a nyugati ígéretekben. Készülődni kezdtek, hogy ha jön a nyugati segítség, legyen az országban egy előkészület a fogadásukra, akik majd átveszik a hatalmat.

Szinte az egész ország területén, főleg a falvakban, de a városokban is, egymástól függetlenül kialakultak ellenálló csoportok. Voltak fehérgárdisták a Dél-Alföldön, a Dunántúlon: Zalában, Somogyban, a Balaton környékén, Székesfehérvárott, Sopron környékén, sőt Budapesten is. Voltak ilyenek Kelet-Magyarországon, Debrecenben, Püspökladányban, a Sárrét vidékén: Fehér Partizánok, Sárréti Brigádok, Sárréti Sasok elnevezésen.

Vannak emberek, akik azt állítják, hogy ezeket a szervezkedéseket az Á.V.O. majd az Á.V.H. gerjesztette, hogy összeszedjék azokat az embereket, akikre a többiek a környéken felnéztek, akik valamilyen módon példaképek voltak, és így megfélemlítsék a többieket.

Ez már csak azért sem igaz, mert voltak olyanok, akik már 1947-ben elkezdték a szervezkedést, csoportosulást, mások viszont csak később 1948 után, amikor meghirdették a fordulat évét. 1949-ben, amikor a Rákosi-rendszer elkezdte mindenkinek módszeresen a tönkretéte­lét. A rekvirálások után jött a beadás, adóemelések, a kereskedőknek bevonták a kereskedői jogosítványaikat. Az iparosokat kisipari szövetkezetekbe tömörítették, a régi értelmiséget kitelepítették a birkahodályokba, a házaikat a kommunista vezetőknek adták, a szerzetesrendeket feloszlatták. Az állami hivatalok vezető beosztásaiba a saját embereiket ültették. A rendőrség tagjait igazoltatták, lecserélték; ha vállalta a besúgást, jelentést, meghagyták a rendőrségi állományban. Az iskolákat államosították, megkezdődtek a koncepciós perek. Mindszenty bíborost börtönbe vitték. Megfigyelték, kik járnak templomba, a hitoktatásra való beiratkozással megfélemlítették a szülőket. Ezek az intézkedések nemcsak a módosabb körülmények között élőknek nem tetszett, de az egyszerűbben, szegényebben élők között is voltak sokan, akik nem helyeselték.

A kommunista rendszer hatalomfenntartó szervezete nagyon éber volt. Szovjet mintára megszervezték a besúgó hálózatot. Ha az emberek politikáról kezdtek beszélni, suttogóra fogták a hangjukat. Mégsem tudták biztosan, ki a barát, ki az ellenség. Még a családon belül is megoszlottak a nézetek. Volt, aki naivságból, volt, aki irigységből, másik így akart karriert szerezni, volt, akit megfélemlítettek, megzsaroltak, kényszerítettek.

 A szervezkedő csoportok vezetőit internálták, börtönbe, kényszermunkára vitték, a többieket rendőri felügyelet alá helyezték. Akik beléptek a kommunista pártba, jobb fizetéssel járó, vezető beosztásba kerültek.

A vallatásoknál, a börtönökben nagyon megkínozták, nyomorékra, halálra verték az embereket. Amikor azonban kitört az 1956-os forradalom, ezek a meghurcolt emberek közül nagyon kevesen álltak közéjük. Legtöbben felköltöztek a fővárosba, amikor kiszabadultak, ott kerestek munkát, ahol nem ismerték őket, de mentek velük a fiaik is, azok is ott nevelkedtek, jártak iskolába, tanultak szakmát, vállaltak munkát. „Pesti srácok” lettek.

 Ők is ott voltak a tankokra „Molotov koktélt” dobáló, géppisztolyt viselő 15 -18 éves fiatalok között, akik szembeszálltak a megszállókkal. Emlékeztek még a döbbenetes éjszakákra, amikor elvitték az apjukat kiszólítva az ágyból, és aztán évekig nem is hallottak róla, hová vitték. Így készítette elő a vidék 7-8 éves ellenállása az 1956-os forradalmat.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 10
Heti: 18
Havi: 16
Össz.: 29 121

Látogatottság növelés
Oldal: Befejező gondolatok
F E H É R G Á R D A - © 2008 - 2025 - fehergarda.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »